Czarna stodoła – dlaczego inspiruje?

Bryła stodoły jest ponadczasowa… Takie stwierdzenie brzmi nieźle, choć trudno powiedzieć, co tak naprawdę miałoby oznaczać. Na pewno czarna stodoła jest modna i ma wiele zalet jako inspiracja dla domu jednorodzinnego, zwłaszcza na wsi.

Stodoła kojarzy się z dużą przestrzenią. Z powodu przeznaczenia tradycyjne stodoły nie mogły być ciasne, w przeciwieństwie do większości tradycyjnych budynków wiejskich. A więc jeśli budujemy na wsi i wolimy przestrzeń od ciasnoty, a zarazem nie chcemy wprowadzać obcych w takiej okolicy form – stodoła to dobra inspiracja.

Bryła stodoły inspiruje także prostotą. Taka bryła jest jest ekonomiczna w ogrzewaniu.  Wyjątkowo pięknie komponuje się ze wspaniałym krajobrazem wzgórz i dolin Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Oczywiście tradycyjna stodoła rzadko była budowana samodzielnie, w oderwaniu od innej zabudowy. Zwykle była częścią założenia zagrodowego, w którym główną rolę pełnił budynek mieszkalny. W ten sposób zorganizowane są tradycyjne zagrody nie tylko rolników, ale także leśników. Dlatego Czarna stodoła w Wieżycy będzie dobrze uzupełniać się z ustawionym prostopadle budynkiem Ceglanej leśniczówki na sąsiedniej działce.

Czy czarna stodoła będzie ponura?

Choć ciemna z zewnątrz, w środku będzie wyjątkowo jasna, dzięki otwartym przestrzeniom, wysokim sufitom, a przede wszystkim – wielkim oknom, które kształtem i oprawą nawiązują do szerokich bram tradycyjnej stodoły. Wieczorem czarna elewacja będzie prawie niewidoczna na tle lasu, a okna utworzą duże rozświetlone prostokąty.

Za to w dzień w oknach będzie się odbijać zieleń drzew wokół. Wnętrze stodoły w słoneczny dzień kojarzy się też z grą światła przenikającego przez szpary w deskach. Tego rodzaju efekt także zamierzamy uzyskać w naszej Czarnej stodole, choć oczywiście otwory nie będą szczelinami na wylot.

Czarna stodoła, jaśniejsza w środku

Brama ciemnej stodoły odkrywa jej jaśniejsze wnętrze (stodoła przy leśniczówce Gołębiewo)

Czarne drewno na elewacji

Tworząc dom o kształcie stodoły w mieście, moglibyśmy pozwolić sobie na dość swobodny wybór materiału na elewację. Świetnie prezentowałaby się ściana z betonu, z odwzorowaniem desek z szalunku. Jednak w takim miejscu jak Wieżyca trudno zrezygnować z materiału najbardziej oczywistego dla stodoły – drewna. Dlatego wspólnie z Adamem Stadnikiem, ekspertem od elewacji z drewna, pracujemy teraz nad wyborem optymalnego rodzaju drewna i sposobem jego przygotowania.

Czarna stodoła - stare drewno

Im starsze drewno tym czerniejsza czerń (dom przy leśniczówce Renuszewo)

Czarna stodoła wymaga czarnego drewna

Próbki drewna palonego – wybieramy deskę na elewację „czarnej stodoły”

Domy blisko PKM Wieżyca – nowy rozkład jazdy

Domy blisko PKM Wieżyca – nowy rozkład jazdy

Leśna polana i łąka, na której zlokalizowane są nasze 3 nowoczesne domy blisko PKM to zaledwie 5 min. spacerem do stacji. Jest to jedno z nielicznych miejsc, gdzie piękno Kaszub łączy się z dobrą dostępnością nie tylko własnym samochodem, lecz także pociągiem. Dzięki...

Koszt budowy domu pasywnego na Kaszubach

Koszt budowy domu pasywnego na Kaszubach

Po roku od wybudowania Domu na łące postanowiliśmy sięgnąć do Excela i podzielić się kosztami budowy. Chociaż każdy dom jest inny, a ostatecznie zapotrzebowanie na energię nieznacznie przekroczyło 15 kWh/m2/rok, nasze dane rzeczywiste może okażą się przydatne. Może...

Analiza nasłonecznienia i zacienienia

Analiza nasłonecznienia i zacienienia

Pracując nad optymalnym ustawieniem "Leśniczówki" i "Stodoły" na działkach, bierzemy pod uwagę: plan zagospodarowania, tradycyjny układ zagrody, a przede wszystkim widoki oraz nasłonecznienie. Analiza nasłonecznienia pokaże nam między innymi, jakie cienie będzie miał...