Drewniane ogrodzenie z naturalnych desek sosnowych

misiek 14 Marzec, 2016

drewniane ogrodzenie

Aby nawiązać do lokalnych tradycji i dobrze wpisać się w naturalne otoczenie, wybraliśmy drewniane ogrodzenie, które zamocowane jest w zabetonowanych metalowych uchwytach. Chcemy, aby łąka po obu stronach ogrodzenia wróciła do naturalnego życia, pełnego dzikich kwiatów łubinu, mchów, malin i poziomek. Aby zminimalizować wpływ na stosunki wodne i życie łąki, nie wykonaliśmy ciągłego fundamentu pod ogrodzeniem, tylko betonowanie punktowe.

Drewniane ogrodzenie – szczegóły

Wykorzystaliśmy deski sosnowe o grubości 28 mm i szerokości 14 cm, oparte na słupkach sosnowych 10×10 cm. Pełen koszt metra bieżącego naszego ogrodzenia zamknął się w 200 zł. Biorąc pod uwagę znaczącą długość granic działki, jest to już istotna część kosztów całej budowy. Za namową Architekta, a także ze względów ekologicznych, zdrowotnych i przeciwpożarowych, pozostawiliśmy drewno bez impregnacji. Pozwolimy naturalnym deskom zmieniać się z upływem lat. Same deski, a przede wszystkim słupki są wystarczającej grubości, aby, mimo zmiany kolorystyki, ogrodzenie pozostało stabilne.

 

Drewniane ogrodzenie a upływ czasu – aktualizacja

Jak będzie wyglądał drewniany płot z naturalnych desek po 10 latach? Tego tak naprawdę dowiemy się.. za około 8 lat. Drewno jest materiałem naturalnym, a pozostawienie go bez impregnacji pozwala mu się starzeć w sposób, który zależy od wielu czynników. Na razie możemy podzielić się zdjęciami po około roku od wybudowania płotu. Oczywiście deski zszarzały, a spodziewamy się, że po kolejnych latach będą niemal czarne.

Drewniane ogrodzenie zimą
Drewniane ogrodzenie po roku

Tagi: drewniane ogrodzenie, drewniany płot, przygotowanie działki, Wieżyca

Wszystkie Artykuły

Więcej Inspiracji

Rolety w domu pasywnym
Widok na przyszłą południową elewację (taras)
Dlaczego dom pasywny?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

fb