Finalne Badanie Szczelności

misiek 10 Kwiecień, 2016

finalne-badanie-testu-szczelnosci-w-domu-pasywnym

Dzisiaj wykonaliśmy finalne badanie szczelności powietrznej Domu w Wieżycy. Po poprzednim teście, który zakończył się wynikiem h50=0.84, Wykonawca zadbał o dodatkowe uszczelnienia.

Od ostatniego badania został wykonany i wykończony został sufit podwieszany, dlatego dzisiejsze badanie nie pozwalało już na dalsze poprawki. Pozwoliło za to przekonać się, na ile prawidłowo zlokalizowaliśmy nieszczelności i jak dobrze zostały one usunięte. Z drugiej strony budynek wysycha i pracuje – od ostatniego testu nie wykonywano już nowych regulacji okien, a taśmy uszczelniające też miały okazję popracować w różnych warunkach. To ważne, bo przecież szczelność powietrzna powinna być trwała, a nie osiągnięta tylko podczas testu. A zależy nam na tym, aby nasze działania miały praktyczny sens. Dlatego też podczas badania szczelności nie zaklejaliśmy drzwiczek kominka, choć jest to często praktykowane. W normalnym użytkowaniu nikt przecież nie będzie zaklejał kominka, nawet jeśli nie będzie używany przez wiele zimowych dni.. Po to inwestujemy w dobry wkład kominkowy, aby poradził sobie z testem szczelności bez zaklejania.

Ostateczny rezultat dzisiejszego badania: h50=0.68. A więc w warunkach nadciśnienia 50 Pa (które normalnie raczej nie wystąpi) powietrze w domu, przy zamkniętym systemie wentylacji, wymieniłoby się 0.68 raza. Dla porównania: w dobrze wykonanym domu z wentylacją mechaniczną byłoby to 2.5 raza, ale są pasjonaci, którzy chwalą się wynikami rzędu 0.4 raza i lepszymi.


Tagi: Dom Pasywny, Dom Wieżyca, Test Szczelności

Wszystkie Artykuły

Powiązane Artykuły

Jesienny widok na działkę Domu Pasywnego Wieżyca
[Film] Koniec Lata – początek sezonu na kominek
Liść w budownictwie pasywnym i energooszczędnym

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

fb