Finalne Badanie Szczelności

misiek 10 Kwiecień, 2016

finalne-badanie-testu-szczelnosci-w-domu-pasywnym

Dzisiaj wykonaliśmy finalne badanie szczelności powietrznej Domu w Wieżycy. Po poprzednim teście, który zakończył się wynikiem h50=0.84, Wykonawca zadbał o dodatkowe uszczelnienia.

Od ostatniego badania został wykonany i wykończony został sufit podwieszany, dlatego dzisiejsze badanie nie pozwalało już na dalsze poprawki. Pozwoliło za to przekonać się, na ile prawidłowo zlokalizowaliśmy nieszczelności i jak dobrze zostały one usunięte. Z drugiej strony budynek wysycha i pracuje – od ostatniego testu nie wykonywano już nowych regulacji okien, a taśmy uszczelniające też miały okazję popracować w różnych warunkach. To ważne, bo przecież szczelność powietrzna powinna być trwała, a nie osiągnięta tylko podczas testu. A zależy nam na tym, aby nasze działania miały praktyczny sens. Dlatego też podczas badania szczelności nie zaklejaliśmy drzwiczek kominka, choć jest to często praktykowane. W normalnym użytkowaniu nikt przecież nie będzie zaklejał kominka, nawet jeśli nie będzie używany przez wiele zimowych dni.. Po to inwestujemy w dobry wkład kominkowy, aby poradził sobie z testem szczelności bez zaklejania.

Ostateczny rezultat dzisiejszego badania: h50=0.68. A więc w warunkach nadciśnienia 50 Pa (które normalnie raczej nie wystąpi) powietrze w domu, przy zamkniętym systemie wentylacji, wymieniłoby się 0.68 raza. Dla porównania: w dobrze wykonanym domu z wentylacją mechaniczną byłoby to 2.5 raza, ale są pasjonaci, którzy chwalą się wynikami rzędu 0.4 raza i lepszymi.


Tagi: Dom Pasywny, Dom Wieżyca, Test Szczelności

Wszystkie Artykuły

Powiązane Artykuły

Przyłącze elektryczne Domu Pasywnego
Projekt Domu Pasywnego
Widok na południową, tarasową elewację przyszłego Domu Pasywnego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

fb