O projekcie Domu Pasywnego Wieżyca

 

W harmonii z naturą

o projekcie domu pasywnego wieżyca

Piękno okolicy i szacunek do natury były najważniejszą inspiracją dla tego projektu.

Dlatego podczas budowy nie wycięliśmy żadnego drzewa. Do minimum ograniczyliśmy utwardzane ścieżki, zrezygnowaliśmy z utwardzania podjazdu. W tym miejscu samochód nie jest najważniejszy, dlatego na działkę prowadzi tylko jedna brama i trzy furtki dla ludzi (aby wygodnie dotrzeć na stację kolejową lub do lasu). Ogrodzenie zostało wykonane w taki sposób, aby z całej łąki, również jej ogrodzonej części mogły nadal swobodnie korzystać mchy, dzikie kwiaty, maliny i poziomki, a także żaby, dżdżownice i inne drobne zwierzęta.

Osada Wieżyca leży w granicach Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Razem z obowiązującym Planem Zagospodarowania, pozwala to zachować kameralny, naturalny charakter tej okolicy.

Tu nie słychać samochodów, a na nocnym niebie można zobaczyć znacznie więcej gwiazd niż w mieście lub na gęsto zabudowanych terenach podmiejskich.

W dolinie, w której położony jest dom, przebiega czarny szlak pieszy Wzgórz Szymbarskich wytyczony przez PTTK. Świetna trasa również do jazdy konnej, na rowerze, a zimą – na nartach biegowych. Oznakowanym szlakiem można dotrzeć na Szczyt Wieżycy, a w drugą stronę.. do Sopotu, gdzie czarny szlak Wzgórz Szymbarskich ma swój początek.


o projekcie domu pasywnego wieżyca

Przestrzeń dobrego życia

Duża działka (1000 m2, z możliwością powiększenia do 2900 m2) w bezpośrednim sąsiedztwie lasu pozwala na zachowanie sporej części naturalnej łąki. Kameralny zakątek otoczony drzewami to dobre miejsce na zlokalizowanie altany wypoczynkowej. Zmieści się także ogród warzywny.

Dom został starannie zaprojektowany przez Zespół rodzinnej Pracowni Architektonicznej MIDI z Gdańska. Wszystkie pomieszczenia są na jednym poziomie, co pozwala na wygodne poruszanie się pomiędzy częścią dzienną, wyraźnie wydzieloną częścią nocną i ogrodem, dostępnym z obu części domu przez duży taras.


 

Rozległe widoki

Lokalizacja działki w zielonej polodowcowej dolinie, na szczycie niewielkiej skarpy, pozwala cieszyć się pięknymi widokami w każdym kierunku. Najlepszy jest widok zachodni, gdy słońce powoli chowa się za horyzontem na tle Wzgórz Szymbarskich. Obowiązujący dla tej okolicy Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego zapewnia zachowanie łąk i lasów za oknem.

Widok z działki o poranku
Widok z działki o poranku

 

Nowoczesność dla wygody

System ogrzewania jest całkowicie bezobsługowy. Każdy pokój to osobna strefa temperaturowa. Wystarczy ustawić żądaną temperaturę na regulatorze. Automatyka zadba o resztę. Nie ma konieczności obsługi kotłowni, uzupełniania opału, martwienia się o wysokość rachunków za ogrzewanie. Dzięki rozwiązaniom domu pasywnego i optymalnemu wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań, można cieszyć się wyjątkowo komfortowymi warunkami zamieszkania przy bardzo niskich kosztach.

o projekcie domu pasywnego wieżyca
Regulator temperatury w każdym pokoju pozwala łatwo i oszczędnie zarządzać ogrzewaniem podłogowym

Zbiornik buforowy ze stali nierdzewnej pozwala na zgromadzenie ponad 500 l ciepłej wody, która – ogrzana w oszczędnej taryfie nocnej lub przy okazji palenia w kominku – może w każdej chwili zasilić ogrzewanie podłogowe lub podgrzać ciepłą wodę użytkową.

Rozpalanie ognia pozostaje tylko przyjemną możliwością – kominek w salonie jest doskonałą alternatywą dla telewizora. Przy okazji energia uzyskana podczas wieczorów przy kominku trafi do tego samego zbiornika buforowego, który zasila ogrzewanie podłogowe lub daje ciepłą wodę.

kominek w domu pasywnym

fb