Wentylacja z Odzyskiem Ciepła (rekuperator)

misiek 12 Kwiecień, 2016

wentylacja-z-odzyskiem-ciepla-w-domu-pasywnym

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (której sercem jest tzw. rekuperator) jest nieodzownym elementem domu pasywnego. Bez tego rozwiązania stosowanie bardzo grubej warstwy izolacji i bardzo szczelnych przegród budowlanych byłoby zbędne, bo do domu i tak wpływałoby zimą nieogrzane powietrze z zewnątrz niezbędne do prawidłowej wentylacji.

Dlatego w Domu Wieżyca zainstalowaliśmy dziś centralę wentylacyjną popularnie nazywaną rekuperatorem. Wybraliśmy urządzenie Domekt 250 R litewskiej firmy Komfovent. Jest to centrala z wymiennikiem obrotowym (co ma korzystny wpływ na utrzymywanie prawidłowej wilgotności w domu) o sprawności temperaturowej odzysku ciepła 82%.

[Best_Wordpress_Gallery id=”7″ gal_title=”Rekuperator”]


Tagi: Dom Pasywny, Dom Wieżyca, Rekuperator, Test Szczelności, Wentylacja

Wszystkie Artykuły

Więcej Inspiracji

Zdjęcia do wizualizacji dla Architektów z MIDI
Podłączenie działki do wodociągu – pierwszy krok za nami
Koszt budowy Domu na łące

Komentarze

  1. Właściwa wentylacja domu to bardzo ważny element potrzebny do utrzymania odpowiedniego poziomu wilgoci. Warto tez zastanowić się nad montażem klimatyzacji.

    1. Zgadzamy się w kwestii wentylacji. Odpowiednią temperaturę latem wolimy jednak zapewnić przez odpowiednie rozwiązania projektowe (przed przegrzewaniem budynek chroni pergola, drzewa liściaste od strony południowej, a w bardzo ciepłe i słoneczne dni – rolety). Ale są oczywiście różne podejścia..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

fb