Wentylacja z Odzyskiem Ciepła (rekuperator)

misiek 12 Kwiecień, 2016

wentylacja-z-odzyskiem-ciepla-w-domu-pasywnym

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (której sercem jest tzw. rekuperator) jest nieodzownym elementem domu pasywnego. Bez tego rozwiązania stosowanie bardzo grubej warstwy izolacji i bardzo szczelnych przegród budowlanych byłoby zbędne, bo do domu i tak wpływałoby zimą nieogrzane powietrze z zewnątrz niezbędne do prawidłowej wentylacji.

Dlatego w Domu Wieżyca zainstalowaliśmy dziś centralę wentylacyjną popularnie nazywaną rekuperatorem. Wybraliśmy urządzenie Domekt 250 R litewskiej firmy Komfovent. Jest to centrala z wymiennikiem obrotowym (co ma korzystny wpływ na utrzymywanie prawidłowej wilgotności w domu) o sprawności temperaturowej odzysku ciepła 82%.


Tagi: Dom Pasywny, Dom Wieżyca, Rekuperator, Test Szczelności, Wentylacja

Wszystkie Artykuły

Więcej Inspiracji

Finalny test szczelności – wyniki i ich znaczenie
Widok z działki – Wieżyca
Płyta Fundamentowa w Domu Pasywnym

Komentarze

  1. Właściwa wentylacja domu to bardzo ważny element potrzebny do utrzymania odpowiedniego poziomu wilgoci. Warto tez zastanowić się nad montażem klimatyzacji.

    1. Zgadzamy się w kwestii wentylacji. Odpowiednią temperaturę latem wolimy jednak zapewnić przez odpowiednie rozwiązania projektowe (przed przegrzewaniem budynek chroni pergola, drzewa liściaste od strony południowej, a w bardzo ciepłe i słoneczne dni – rolety). Ale są oczywiście różne podejścia..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

fb