Ceglana leśniczówka – naturalna inspiracja

Jaki rodzaj budynku jest idealnie na swoim miejscu na polanie otoczonej lasem, w dolinie, u stóp morenowych wzgórz? Oczywiście – leśniczówka. Na Pomorzu, w przeciwieństwie do wielu innych części Polski, leśniczówka jest na ogół budynkiem murowanym z czerwonej cegły. Zostały one wzniesione pod koniec XIX i na początku XX wieku, głównie za pieniądze pochodzące z francuskich kontrybucji wojennych dla ówczesnego państwa pruskiego. Typowa ceglana leśniczówka na Kaszubach jest niewielkim domem o pięknych proporcjach. Jako prosta bryła na planie prostokąta dobrze nadaje się na inspirację współczesnego domu jednorodzinnego. To zaskakujące, że staje się inspiracją dla nowych domów znacznie rzadziej niż chałupy chłopskie lub dworki.

Charakterystyczne cechy architektury pomorskiej leśniczówki

Dach dwuspadowy typowej pomorskiej leśniczówki, ze średniej wielkości okapami, jest pozbawiony naczółków, a kąt nachylenia połaci nieznacznie przekracza 45 stopni. W niektórych leśniczówkach można odnaleźć piękne drewniane detale. W większości przypadków występuje z charakterystyczny regularny rytm okien na dłuższych ścianach. Oryginalnie na jednym z dłuższych boków było zwykle pięć okien, a na przeciwnym – cztery okna i centralnie umieszczone wejście główne. Według opowieści leśniczych, charakterystyczne wejścia z boku, na ścianie szczytowej, dodano w późniejszych latach, aby oddzielić wejście do kancelarii od prywatnego mieszania leśniczego. Liczba okien w ścianach szczytowych jest różna, zwykle jednak więcej niż jedno okno pozwala na oświetlenie przestrzeni poddasza.

Historia leśniczówki

Emerytowany leśniczy opowiada o historii swojej dawnej leśniczówki

Ceglana bryła doskonale wpisuje się w zielone otoczenie. Budynkowi głównemu zwykle towarzyszy stodoła usytuowana prostopadle do leśniczówki oraz inne zabudowania gospodarcze. Działka jest zwykle otoczona drewnianym płotem. Usytuowanie budynków przypomina typowe dla Kaszub założenie zagrodowe. Budynki gospodarcze chronią dom i obejście przed śniegiem, wiatrem i deszczem.

Zabudowania gospodarcze przy leśniczówce

Zabudowania gospodarcze przy leśniczówce (Gołębiewo)

Budynek ceglanej leśniczówki jest zwykle podpiwniczony. W kamiennym cokole widać okna piwniczne, rozmieszczone w tym samym rytmie co okna parteru. W niektórych leśniczówkach wejście do piwnicy możliwe jest bezpośrednio z zewnątrz budynku.

Harmonia z naturą

Ceglana elewacja, prostopadle zlokalizowane kalenice dachów poszczególnych budynków, idealnie komponują się z zielenią. Wspaniały nastrój wprowadzają wielkie drzewa oraz tło lasu. Ważnym uzupełnieniem jest drewniane ogrodzenie, miejscami uzupełnione przez żywopłoty.

Drzewo, dom, samochód - właściwe proporcje

Architektura w harmonii z naturą – ceglana leśniczówka w towarzystwie wielkich drzew

Domy blisko PKM Wieżyca – nowy rozkład jazdy

Domy blisko PKM Wieżyca – nowy rozkład jazdy

Leśna polana i łąka, na której zlokalizowane są nasze 3 nowoczesne domy blisko PKM to zaledwie 5 min. spacerem do stacji. Jest to jedno z nielicznych miejsc, gdzie piękno Kaszub łączy się z dobrą dostępnością nie tylko własnym samochodem, lecz także pociągiem. Dzięki...

Koszt budowy domu pasywnego na Kaszubach

Koszt budowy domu pasywnego na Kaszubach

Po roku od wybudowania Domu na łące postanowiliśmy sięgnąć do Excela i podzielić się kosztami budowy. Chociaż każdy dom jest inny, a ostatecznie zapotrzebowanie na energię nieznacznie przekroczyło 15 kWh/m2/rok, nasze dane rzeczywiste może okażą się przydatne. Może...

Analiza nasłonecznienia i zacienienia

Analiza nasłonecznienia i zacienienia

Pracując nad optymalnym ustawieniem "Leśniczówki" i "Stodoły" na działkach, bierzemy pod uwagę: plan zagospodarowania, tradycyjny układ zagrody, a przede wszystkim widoki oraz nasłonecznienie. Analiza nasłonecznienia pokaże nam między innymi, jakie cienie będzie miał...