Dom Ceglana Leśniczówka

Główną inspiracją dla tego domu jest tradycyjna ceglana leśniczówka, typowa dla Pomorza. Takie leśniczówki są charakterystyczne dla krajobrazu Kaszub, Borów Tucholskich, Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Dzięki nawiązaniu do leśniczówki udało się zaprojektować architekturę silnie czerpiącą z dziedzictwa regionu. Nie jest to jednak chałupa chłopska, dom szlachecki, ani budownictwo drewniane, na którym skupia się większość opracowań dotyczących architektury regionalnej Kaszub. Nowoczesna ceglana leśniczówka to prawdopodobnie jedyny taki projekt w pobliżu Trójmiasta.

Leśniczówka na sprzedaż

Nie chcąc inspirować się architekturą ludową, rozważaliśmy jako główną inspirację z otoczenia również pobliskie budynki kolejowe i ceglane szkoły. Ponieważ działka leży na leśnej polanie, wybraliśmy architekturę leśniczówki. Najlepiej odpowiada ona klimatowi miejsca. Architekturze pomorskiej leśniczówki nadaliśmy własną interpretację, wprowadzając kilka nowoczesnych rozwiązań oraz elementy inspirowane polską architekturą kolejową pobliskiej stacji Wieżyca.

Wprost z tradycyjnej leśniczówki pozostały: proporcje bryły na planie prostokąta, kąt nachylenia połaci dachu dwuspadowego bez naczółków, materiał elewacji, wątki ceglane w murze i ozdobny pas z cegieł. Udało się też w ciekawy sposób nawiązać do rytmu okien typowego dla tradycyjnych leśniczówek. Projekt uzupełnia kilka nowoczesnych rozwiązań, które, współgrając z klimatem leśniczówki, ułatwią jej komfortowe i ekonomiczne użytkowanie przez cały rok jako wygodnego współczesnego domu jednorodzinnego.

Nowoczesna leśniczówka

W nowoczesnej interpretacji ceglana leśniczówka zachowała bryłę na planie prostokąta ze stosunkowo stromym dachem dwuspadowym (nachylenie połaci to 45 stopni). Na dach wybraliśmy płyty warstwowe, które z zewnątrz wyglądają podobnie jak blacha na rąbek stojący. Szarość dachu dobrze komponuje się z czerwoną cegłą. Dach z płyt warstwowych jest też bardzo ciepły – a to pozwoli na bezproblemowe ogrzanie wysokich pomieszczeń. Wysokość pokojów na parterze to 3.20 m, a salonu – aż do ponad 7 m (pustka nad salonem).

Zastosowaliśmy też wiele innych rozwiązań energooszczędnych. Płyta fundamentowa pełni jednocześnie funkcję ogrzewania podłogowego i zarazem akumulatora ciepła. W projekcie starannie eliminowaliśmy mostki termiczne. Dlatego m.in. fundament ściany ceglanej nie ma połączenia z płytą fundamentową. To niezależna konstrukcyjnie ściana na osobnym fundamencie. Rozwiązania te, w połączeniu z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła, pozwolą niskim kosztem utrzymać w domu ciepło. To ważne, bo gospodarze tradycyjnych leśniczówek wspominali w rozmowach z nami, że ich służbowe domy, choć urokliwe, są w zimie chłodne, a piece pochłaniają niestety bardzo dużo drewna.

Z panoramicznym widokiem

Panoramiczne okno salonu ma szerokość 6 metrów i umożliwia podziwianie widoku na zachód słońca na tle polodowcowej doliny. W zachodniej granicy działki jest skarpa o wysokości niemal 3 m, a poniżej – łąki. Zapewnia to spektakularny widok. W kierunku południowym widać szczyt Wieżycy z wieżą widokową. Okno zostało podzielone na dwie części otwierane oraz środkową stałą taflę o szerokości około 4 m.  Rolety z moskitierami umieszczone pomiędzy warstwą ocieplenia a ścianą z cegły pozwolą na zasłonięcie okien w razie potrzeby i ochronę przed insektami.

Inspirujący widok z wnętrza

 

Z „zamurowanym oknem”

Na elewacji wschodniej udało się utrzymać typowy dla leśniczówek regularny rytm czterech okien. Jedno z nich to okno gabinetu, a zarazem niezależne wejście do tego pokoju. Trzy okna wypadają w części kuchennej. Pomiędzy dwoma z nich znajdzie się długi ciąg mebli kuchennych, a trzeciemu nadaliśmy formę „zamurowanego okna”. Nadproże i nieciągłość ceglanych wątków muru na elewacji będą sprawiać wrażenie, jakby dom, choć nowy, podlegał kiedyś przeróbkom. Taki efekt pogłębi zastosowanie rozbiórkowej cegły wyrobionej ręcznie ponad 100 lat temu.

 

Rytm okien w ceglanym domu

 

Układ wnętrza

Główne wejście umieściliśmy na ścianie szczytowej, od strony północnej. Co ciekawe, takie boczne wejście często spotkamy w pomorskich leśniczówkach, ale nie jest to rozwiązanie oryginalne. Pierwotnie do leśniczówek prowadziło główne wejście na jednym z dłuższych boków. Drzwi boczne dobudowano w większości leśniczówek, aby oddzielić wejście prywatne do mieszkania leśniczego (oryginalne) od wejścia do jego kancelarii. W nowoczesnej leśniczówce okna będą sięgały do ziemi, umożliwiając kontakt z ogrodem i wyjście na zewnątrz z wielu pomieszczeń.

Ważnym elementem wnętrza jest duża kuchnia z długą wyspą i wnęką spiżarnianą. Kaszuby pozwalają cieszyć się wieloma regionalnymi produktami spożywczymi wspaniałej jakości. Dobrze zawsze mieć je pod ręką, dlatego przyda się dużo miejsca na szafy i lodówki. Wnęki zostały zaplanowane w taki sposób, aby pogodzić efekt „przeszklenia szklenia od ściany do ściany” z wygospodarowaniem miejsca na przechowywanie.

Na parterze znajduje się też przestronna sypialnia główna z własną łazienką i niewielki gabinet z możliwością wyjścia do ogrodu. Na górze zaplanowano niewielki pokój z widokiem na las oraz przestronną otwartą pracownie w formie antresoli z oknem skierowanym na południe.

Wątki ceglane

Ozdobny pas z cegieł w okolicach murłaty nawiązuje do takiej ozdoby spotykanej w wielu pomorskich budynkach, w tym także niektórych leśniczówkach. Na zdjęciach poniżej kolejno: fragment budynku mieszkalnego przy stacji kolejowej Wieżyca, fragment elewacji leśniczówki Gdańsk – Matemblewo i oczywiście nasza nowoczesna leśniczówka. Również wątek ceglany w murze jest ten sam we wszystkich trzech budynkach.

Inspiracja - ozdobny pas z cegieł Architektura ceglana w nowoczesnym domu

Na wizualizacji widoczny jest także fragment drewnianych wrót na metalowej szynie. Będą one umożliwiać zamknięcie południowego okna sypialni. Ta inspiracja pochodzi z pobliskiego budynku dawnej ekspedycji kolejowej na stacji Wieżyca, w którym zachowały się takie industrialne wrota:

P.S. Nasza nowoczesna leśniczówka zagościła w serwisie Bryla.pl.

Pozostałe domy na Kaszubach

Dom czarna stodoła

Wyróżniają go duże okna (widoki!). Prostota tradycyjnej stodoły łączy się z nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi, które pozwalają wygodnie i niedrogo ogrzewać ten murowany całoroczny dom. Ukośne połacie sufitu nadają wnętrzu bardzo atrakcyjny charakter. Wysokość pomieszczeń w centralnej części domu to ponad 4 m.

Zobacz dom czarna stodoła na Kaszubach

Dom ceglana leśniczówka

Główną inspiracją dla tego domu jest tradycyjna ceglana leśniczówka, typowa dla Pomorza. Takie leśniczówki są charakterystyczne dla krajobrazu Kaszub, Borów Tucholskich, Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Zobacz dom ceglana leśniczówka na Kaszubach

Dom na łące

Piękno okolicy i bliskość natury były najważniejszą inspiracją dla tego projektu. Więcej o tym projekcie na stronie architektów.

Zobacz dom na łące na Kaszubach