Według projektu Pracowni MIDI budynek posadowiony zostanie na płycie fundamentowej. Pierwszym etapem będzie usunięcie warstwy humusu o wysokości 40 cm oraz zagęszczenie żwirowej podsypki, na tak przygotowanym gruncie wylany zostanie chudy beton B-10, a na nim wykonana izolacja termiczna ze styropianu EPS200 KNAUF TERM PRO PARKING o grubości 20 cm ułożonego na mijankę wraz z izolacją krawędziową na zewnątrz płyty oraz hydroizolacją. Zbrojenie wykonane z siatki zgrzewanej z prętów stalowych.
W płycie fundamentowej wykonane zostaną instalacje:
– instalacja wodno – kanalizacyjna
– instalacja ogrzewania podłogowe
– instalacja centralnego odkurzacza
– doprowadzenie powietrza do kominka
(Więcej informacji o instalacjach w kolejnym wpisie)
Przygotowana płyta zalana zostanie betonem konstrukcyjnym klasy C-16-20, który zostanie mechanicznie zatarty, co stworzy ostateczną nawierzchnię pod montaż podłóg.
W ostatecznym rozliczeniu płyta fundamentowa wykonana w tej technologii nie jest dużo droższa od tradycyjnych ław fundamentowych, wynika to z faktu:
– w ciągu 7 dni (czas wykonania płyty) mamy konstrukcję na której po upływie 14 dni możemy stawiać mury
– mamy wykonaną instalację wodno – kanalizacyjną
– mamy wykonaną instalację ogrzewania podłogowego
– mamy wykonaną instalację centralnego odkurzacza
– mamy wykonane doprowadzenie powietrza do kominka
– brak konieczności wylewania dodatkowej posadzki
Płyta fundamentowa kosztowała niecałe 300 zł za metr kwadratowy.
Polecam mój filmik z zalewania płyty fundamentowej
https://www.youtube.com/watch?v=GNJ9ffBdYWs
Też niedawno musieliśmy z mężem wybrać odpowiedni styropian przy gruntownym remoncie domu. O wytrzymałości powyżej 30 ton tez słyszeliśmy nie raz, ostatecznie wybór padł na Styropian Termoorganika Gold Fundament 035 gr. 10 cm z https://docieplajdom.pl/ Tak jak już zostało wspomniane, do domu jednorodzinnego, takie parametry są zupełnie wystarczające.
“mamy wykonane doprowadzenie powietrza do kominka”
Jeśli to powietrze ma -15 st. C, to w płycie jest gigantyczny (jak na dom pasywny) mostek cieplny! To rozwiązanie zaaprobował architekt?