Dom Stodoła na własnej leśnej polanie

 

Architektura – nowoczesny „dom stodoła”

Ten niezwykły „dom stodoła” został indywidualnie zaprojektowany przez młodych gdańskich architektów z Pracowni MIDI, ze szczególnym uwzględnieniem walorów działki i okolicy.

Wyróżniają go duże okna (widoki!). Prostota tradycyjnej stodoły łączy się z nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi, które pozwalają wygodnie i niedrogo ogrzewać ten murowany całoroczny dom. Ukośne połacie sufitu nadają wnętrzu bardzo atrakcyjny charakter. Wysokość pomieszczeń w centralnej części domu to ponad 4 m.

Small modern house Gdansk

 

Układ wnętrza

Wejście zlokalizowano od wschodu. Okno nad drzwiami wpuszcza promienie porannego słońca, oświetlając ukośne połacie sufitu wzdłuż całego domu. Przestrzeń dzienna to ponad 38 m2 salonu połączonego z kuchnią oddzieloną dużą wyspą. Większą część ścian zewnętrznych tego pomieszczenia zajmują przeszklenia. Południowe okno otwiera salon na słońce i ogród, a północne – pozwala podziwiać las na tle wyspy kuchennej. Poza reprezentacyjną wyspą, pozostałe meble kuchenne umieszczono w praktycznych wnękach. Dają one przestrzeń spiżarnianą, w której można przechowywać lokalne jedzenie. Jest także niewielki gabinet w pobliżu wejścia, spora sypialnia z możliwością podzielenia i dwie łazienki. Dzięki przemyślanemu układowi wnętrza, ten mały dom jest wygodnym miejscem do zamieszkania dla pary lub niewielkiej rodziny.  Z każdego pokoju można wyjść do ogrodu.

Dom stodoła blisko Gdańska

Technologia dla komfortowego życia

Pompa ciepła współpracująca z ogrzewaniem podłogowym w całym domu zapewnia ekonomiczne i komfortowe ogrzewanie. System jest zautomatyzowany i bezobsługowy, co zapewnia komfort zupełnie nieporównywalny z tradycyjnymi piecami, a także brak emisji dymu. Nowoczesna instalacja wentylacji z rekuperatorem daje dodatkową oszczędność i świeże powietrze. Technologia budowy – tradycyjna (bloczki silikatowe). Dzięki dużej masie bloczków silikatowych oraz posadowieniu budynku na płycie fundamentowej, dom ma dużą akumulacyjność ciepła.

Dom stodoła z nowoczesnym ogrzewaniem

Działka

1500 m2 (możliwość dokupienia dodatkowo 1300 m2) graniczy z lasem mieszanym od północy. Położenie w polodowcowej dolinie zapewnia niesamowite widoki na wzgórza, łąki i lasy. Roślinność oddzielająca działkę od drogi daje miejscu charakter własnej leśnej polany. Dojazd do Trójmiasta samochodem zajmuje około 40 min., a pociągiem SKM Trójmiasto – od 30 min. (na przykład do stacji Gdańsk Port Lotniczy) do godziny.

Pozostałe domy na Kaszubach

Dom czarna stodoła

Wyróżniają go duże okna (widoki!). Prostota tradycyjnej stodoły łączy się z nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi, które pozwalają wygodnie i niedrogo ogrzewać ten murowany całoroczny dom. Ukośne połacie sufitu nadają wnętrzu bardzo atrakcyjny charakter. Wysokość pomieszczeń w centralnej części domu to ponad 4 m.

Zobacz dom czarna stodoła na Kaszubach

Dom ceglana leśniczówka

Główną inspiracją dla tego domu jest tradycyjna ceglana leśniczówka, typowa dla Pomorza. Takie leśniczówki są charakterystyczne dla krajobrazu Kaszub, Borów Tucholskich, Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Zobacz dom ceglana leśniczówka na Kaszubach

Dom na łące

Piękno okolicy i bliskość natury były najważniejszą inspiracją dla tego projektu. Więcej o tym projekcie na stronie architektów.

Zobacz dom na łące na Kaszubach