Dom na Łące

 

Architektura

Piękno okolicy i bliskość natury były najważniejszą inspiracją dla tego projektu. Więcej o tym projekcie na stronie architektów.

New house near Gdansk Poland

Układ pomieszczeń

Wszystkie pomieszczenia są na jednym poziomie, co pozwala na wygodne poruszanie się pomiędzy częścią dzienną, wyraźnie wydzieloną częścią nocną i ogrodem, dostępnym z obu części domu przez duży taras. Gabinet został zlokalizowany w taki sposób, aby przyjmowani w nim gości nie zakłócali spokoju domowników. Brak okien od strony północnej, od strony drogi. Dom zwrócony jest przede wszystkim na południe i na zachód. Rzut Domu na Łące (pdf)

Aby uniknąć przegrzewania latem, zastosowano drewnianą pergolę wzdłuż całego tarasu. Pozwala ona na zawieszenie płóciennych „żagli”. Dodatkowo wszystkie okna wyposażone są w ukryte pod tynkiem elektrycznie sterowane rolety i – ważny detal – zintegrowane z roletami siatki przeciw owadom.

Działka

Dwie połączone działki budowlane o łącznej powierzchni 2900 m2.

Lokalizacja działki w zielonej polodowcowej dolinie, na szczycie niewielkiej skarpy, pozwala cieszyć się pięknymi widokami w każdym kierunku. Najlepszy jest widok zachodni, gdy słońce powoli chowa się za horyzontem na tle Wzgórz Szymbarskich. Obowiązujący dla tej okolicy Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego zapewnia zachowanie łąk i lasów za oknem.

Gotowy nowy dom ma widok na szczyt Wieżycy

Pozostałe domy na Kaszubach

Dom czarna stodoła

Wyróżniają go duże okna (widoki!). Prostota tradycyjnej stodoły łączy się z nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi, które pozwalają wygodnie i niedrogo ogrzewać ten murowany całoroczny dom. Ukośne połacie sufitu nadają wnętrzu bardzo atrakcyjny charakter. Wysokość pomieszczeń w centralnej części domu to ponad 4 m.

Zobacz dom czarna stodoła na Kaszubach

Dom ceglana leśniczówka

Główną inspiracją dla tego domu jest tradycyjna ceglana leśniczówka, typowa dla Pomorza. Takie leśniczówki są charakterystyczne dla krajobrazu Kaszub, Borów Tucholskich, Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Zobacz dom ceglana leśniczówka na Kaszubach

Dom na łące

Piękno okolicy i bliskość natury były najważniejszą inspiracją dla tego projektu. Więcej o tym projekcie na stronie architektów.

Zobacz dom na łące na Kaszubach