Pracując nad optymalnym ustawieniem „Leśniczówki” i „Stodoły” na działkach, bierzemy pod uwagę: plan zagospodarowania, tradycyjny układ zagrody, a przede wszystkim widoki oraz nasłonecznienie.

Analiza nasłonecznienia pokaże nam między innymi, jakie cienie będzie miał każdy z budynków o różnych porach roku i dnia. Taka analiza pozwala nam optymalnie zaplanować rozmieszczenie domów, a także rozkład pomieszczeń i umiejscowienie przeszkleń w każdym z nich, aby jak najbardziej efektywnie korzystać z nasłonecznienia działki. Możemy tak dobrać lokalizację budynków, aby nie ograniczały sobie wzajemnie dostępu światła. Aby w pełni na korzystać z ogrodu i widoków.

Odczucia w słoneczny dzień

Od października do marca – jak dobrze, że mamy wielkie przeszklenia!

Od czerwca do sierpnia – jak dobrze, że mamy rolety!

 

Kiedy wykonujemy analizę nasłonecznienia

  1. Do pozwolenia na budowę, aby określić obszar oddziaływania naszej inwestycji na sąsiednie działki.
  2. Kiedy chcemy sprawdzić czy nie zacieniamy sąsiednich budynków.
  3. Kiedy chcemy się dowiedzieć jak rozmieścić pomieszczenia względem dostępu słońca.
  4. Kiedy chcemy dobudować np. garaż i zastanawiamy się jak dobrać jego rozmiar i jak wpłynie na pozostałą część działki.
  5. Kiedy chcemy założyć ogród i chcemy poznać zacieniane regiony działki o różnych porach roku.

Długość cienia budynku

Według: „Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”  czas nasłonecznia pomieszczeń mieszkalnych powinien wynosić co najmniej 3 godziny w dniach równonocy (21 III i 21 IX) w godzinach 7.00- 17.00. W wymarzonym domu chcemy oczywiście dużo więcej nasłonecznienia, zwłaszcza od jesieni do wiosny, kiedy słońce jest na wagę złota.

Przyjrzyjmy się położeniu słońca w rejonie Szymbarku dla Domów na Polanie w poszczególnych miesiącach, w południe i w innych wybranych godzinach. Dane o położeniu słońca uzyskaliśmy z kalkulatora pozycji słońca: NOAA Solar Calculator, a długość cienia dla poszczególnych domów obliczyliśmy za pomocą funkcji tangens:

Długości Cienia – obliczenia w pliku Excel

Analiza nasłonecznienia

Cienie w różnych godzinach, w porze równonocy, marzec (opr. arch. Martyna Kordys)

Leśniczówka zlokalizowana w tym miejscu, odkrywa stodole widok na zachód, a cienie budynków w porze równonocy w ogóle nie zachodzą na drugi budynek.

Tabela – długość cienia dla domów o wysokości 7.5 oraz 9 m w południe, w zależności od miesiąca (lokalizacja – rejon Szymbarku)

MIESIĄC WYSOKOŚĆ SŁOŃCA

(w południe)

AZYMUT

(w południe)

DŁUGOŚĆ CIENIA

„LEŚNICZÓWKI” (m)

(wys. domu 7.5 m)

DŁUGOŚĆ CIENIA

„STODOŁY” (m)

(wys. domu 9 m)

STYCZEŃ 18 ° 181°

23

28

LUTY 27° 181°

15

18

MARZEC 38° 183°

10

12

KWIECIEŃ 50° 187°

6

8

MAJ 58° 189°

5

6

CZERWIEC 61° 187°

4

5

LIPIEC 58° 185°

5

6

SIERPIEŃ 49° 185°

7

8

WRZESIEŃ 38° 188°

10

12

PAŹDZIERNIK 26° 189°

15

18

LISTOPAD 17° 187°

25

29

GRUDZIEŃ 14° 184°

30

36

Domy blisko PKM Wieżyca – nowy rozkład jazdy

Domy blisko PKM Wieżyca – nowy rozkład jazdy

Leśna polana i łąka, na której zlokalizowane są nasze 3 nowoczesne domy blisko PKM to zaledwie 5 min. spacerem do stacji. Jest to jedno z nielicznych miejsc, gdzie piękno Kaszub łączy się z dobrą dostępnością nie tylko własnym samochodem, lecz także pociągiem. Dzięki...

Koszt budowy domu pasywnego na Kaszubach

Koszt budowy domu pasywnego na Kaszubach

Po roku od wybudowania Domu na łące postanowiliśmy sięgnąć do Excela i podzielić się kosztami budowy. Chociaż każdy dom jest inny, a ostatecznie zapotrzebowanie na energię nieznacznie przekroczyło 15 kWh/m2/rok, nasze dane rzeczywiste może okażą się przydatne. Może...

Czarna stodoła – przestrzeń, natura, światło

Czarna stodoła – przestrzeń, natura, światło

  Czarna stodoła - dlaczego inspiruje? Bryła stodoły jest ponadczasowa... Takie stwierdzenie brzmi nieźle, choć trudno powiedzieć, co tak naprawdę miałoby oznaczać. Na pewno czarna stodoła jest modna i ma wiele zalet jako inspiracja dla domu jednorodzinnego,...