Czarna stodoła – dlaczego inspiruje?
Bryła stodoły jest ponadczasowa… Takie stwierdzenie brzmi nieźle, choć trudno powiedzieć, co tak naprawdę miałoby oznaczać. Na pewno czarna stodoła jest modna i ma wiele zalet jako inspiracja dla domu jednorodzinnego, zwłaszcza na wsi.
Stodoła kojarzy się z dużą przestrzenią. Z powodu przeznaczenia tradycyjne stodoły nie mogły być ciasne, w przeciwieństwie do większości tradycyjnych budynków wiejskich. A więc jeśli budujemy na wsi i wolimy przestrzeń od ciasnoty, a zarazem nie chcemy wprowadzać obcych w takiej okolicy form – stodoła to dobra inspiracja.
Bryła stodoły inspiruje także prostotą. Taka bryła jest jest ekonomiczna w ogrzewaniu. Wyjątkowo pięknie komponuje się ze wspaniałym krajobrazem wzgórz i dolin Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Oczywiście tradycyjna stodoła rzadko była budowana samodzielnie, w oderwaniu od innej zabudowy. Zwykle była częścią założenia zagrodowego, w którym główną rolę pełnił budynek mieszkalny. W ten sposób zorganizowane są tradycyjne zagrody nie tylko rolników, ale także leśników. Dlatego Czarna stodoła w Wieżycy będzie dobrze uzupełniać się z ustawionym prostopadle budynkiem Ceglanej leśniczówki na sąsiedniej działce.
Czy czarna stodoła będzie ponura?
Choć ciemna z zewnątrz, w środku będzie wyjątkowo jasna, dzięki otwartym przestrzeniom, wysokim sufitom, a przede wszystkim – wielkim oknom, które kształtem i oprawą nawiązują do szerokich bram tradycyjnej stodoły. Wieczorem czarna elewacja będzie prawie niewidoczna na tle lasu, a okna utworzą duże rozświetlone prostokąty.
Za to w dzień w oknach będzie się odbijać zieleń drzew wokół. Wnętrze stodoły w słoneczny dzień kojarzy się też z grą światła przenikającego przez szpary w deskach. Tego rodzaju efekt także zamierzamy uzyskać w naszej Czarnej stodole, choć oczywiście otwory nie będą szczelinami na wylot.

Brama ciemnej stodoły odkrywa jej jaśniejsze wnętrze (stodoła przy leśniczówce Gołębiewo)
Czarne drewno na elewacji
Tworząc dom o kształcie stodoły w mieście, moglibyśmy pozwolić sobie na dość swobodny wybór materiału na elewację. Świetnie prezentowałaby się ściana z betonu, z odwzorowaniem desek z szalunku. Jednak w takim miejscu jak Wieżyca trudno zrezygnować z materiału najbardziej oczywistego dla stodoły – drewna. Dlatego wspólnie z Adamem Stadnikiem, ekspertem od elewacji z drewna, pracujemy teraz nad wyborem optymalnego rodzaju drewna i sposobem jego przygotowania.

Im starsze drewno tym czerniejsza czerń (dom przy leśniczówce Renuszewo)

Próbki drewna palonego – wybieramy deskę na elewację “czarnej stodoły”
Deski na taki dom można zakupić z rozbiórki jakiejś stodoły. Będzie full naturalnie i autentycznie.
Mniej więcej taki jest plan, choć kupienie takiego materiały wcale nie jest proste..
Nie wiem jaki region Was interesuje, ale wiem że jakiś czas temu w okolicach Szczebrzeszyna można było kupić materiały z rozbiórek.
Dlaczego w projekcie nie zostawiliscie dachu w czerwonym kolorze? Ja mam akurat takie wymagania na odcienie czerwieni i brazu…