Czarna stodoła – dlaczego inspiruje?

Bryła stodoły jest ponadczasowa… Takie stwierdzenie brzmi nieźle, choć trudno powiedzieć, co tak naprawdę miałoby oznaczać. Na pewno czarna stodoła jest modna i ma wiele zalet jako inspiracja dla domu jednorodzinnego, zwłaszcza na wsi.

Stodoła kojarzy się z dużą przestrzenią. Z powodu przeznaczenia tradycyjne stodoły nie mogły być ciasne, w przeciwieństwie do większości tradycyjnych budynków wiejskich. A więc jeśli budujemy na wsi i wolimy przestrzeń od ciasnoty, a zarazem nie chcemy wprowadzać obcych w takiej okolicy form – stodoła to dobra inspiracja.

Bryła stodoły inspiruje także prostotą. Taka bryła jest jest ekonomiczna w ogrzewaniu.  Wyjątkowo pięknie komponuje się ze wspaniałym krajobrazem wzgórz i dolin Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Oczywiście tradycyjna stodoła rzadko była budowana samodzielnie, w oderwaniu od innej zabudowy. Zwykle była częścią założenia zagrodowego, w którym główną rolę pełnił budynek mieszkalny. W ten sposób zorganizowane są tradycyjne zagrody nie tylko rolników, ale także leśników. Dlatego Czarna stodoła w Wieżycy będzie dobrze uzupełniać się z ustawionym prostopadle budynkiem Ceglanej leśniczówki na sąsiedniej działce.

Czy czarna stodoła będzie ponura?

Choć ciemna z zewnątrz, w środku będzie wyjątkowo jasna, dzięki otwartym przestrzeniom, wysokim sufitom, a przede wszystkim – wielkim oknom, które kształtem i oprawą nawiązują do szerokich bram tradycyjnej stodoły. Wieczorem czarna elewacja będzie prawie niewidoczna na tle lasu, a okna utworzą duże rozświetlone prostokąty.

Za to w dzień w oknach będzie się odbijać zieleń drzew wokół. Wnętrze stodoły w słoneczny dzień kojarzy się też z grą światła przenikającego przez szpary w deskach. Tego rodzaju efekt także zamierzamy uzyskać w naszej Czarnej stodole, choć oczywiście otwory nie będą szczelinami na wylot.

Czarna stodoła, jaśniejsza w środku

Brama ciemnej stodoły odkrywa jej jaśniejsze wnętrze (stodoła przy leśniczówce Gołębiewo)

Czarne drewno na elewacji

Tworząc dom o kształcie stodoły w mieście, moglibyśmy pozwolić sobie na dość swobodny wybór materiału na elewację. Świetnie prezentowałaby się ściana z betonu, z odwzorowaniem desek z szalunku. Jednak w takim miejscu jak Wieżyca trudno zrezygnować z materiału najbardziej oczywistego dla stodoły – drewna. Dlatego wspólnie z Adamem Stadnikiem, ekspertem od elewacji z drewna, pracujemy teraz nad wyborem optymalnego rodzaju drewna i sposobem jego przygotowania.

Czarna stodoła - stare drewno

Im starsze drewno tym czerniejsza czerń (dom przy leśniczówce Renuszewo)

Czarna stodoła wymaga czarnego drewna

Próbki drewna palonego – wybieramy deskę na elewację “czarnej stodoły”

Domy blisko PKM Wieżyca – nowy rozkład jazdy

Leśna polana i łąka, na której zlokalizowane są nasze 3 nowoczesne domy blisko PKM to zaledwie 5 min. spacerem do stacji. Jest to jedno z nielicznych miejsc, gdzie piękno Kaszub łączy się z dobrą dostępnością nie tylko własnym samochodem, lecz także pociągiem. Dzięki...

Koszt budowy domu pasywnego na Kaszubach

Po roku od wybudowania Domu na łące postanowiliśmy sięgnąć do Excela i podzielić się kosztami budowy. Chociaż każdy dom jest inny, a ostatecznie zapotrzebowanie na energię nieznacznie przekroczyło 15 kWh/m2/rok, nasze dane rzeczywiste może okażą się przydatne. Może...

Analiza nasłonecznienia i zacienienia

Pracując nad optymalnym ustawieniem "Leśniczówki" i "Stodoły" na działkach, bierzemy pod uwagę: plan zagospodarowania, tradycyjny układ zagrody, a przede wszystkim widoki oraz nasłonecznienie. Analiza nasłonecznienia pokaże nam między innymi, jakie cienie będzie miał...