Ceglana leśniczówka typowa dla Pomorza – główna inspiracja

Piotr Rudnicki 10 Lipiec, 2017

Ceglana leśniczówka (Gdańsk)

Ceglana leśniczówka – naturalna inspiracja

Jaki rodzaj budynku jest idealnie na swoim miejscu na polanie otoczonej lasem, w dolinie, u stóp morenowych wzgórz? Oczywiście – leśniczówka. Na Pomorzu, w przeciwieństwie do wielu innych części Polski, leśniczówka jest na ogół budynkiem murowanym z czerwonej cegły. Zostały one wzniesione pod koniec XIX i na początku XX wieku, głównie za pieniądze pochodzące z francuskich kontrybucji wojennych dla ówczesnego państwa pruskiego. Typowa ceglana leśniczówka na Kaszubach jest niewielkim domem o pięknych proporcjach. Jako prosta bryła na planie prostokąta dobrze nadaje się na inspirację współczesnego domu jednorodzinnego. To zaskakujące, że staje się inspiracją dla nowych domów znacznie rzadziej niż chałupy chłopskie lub dworki.

Charakterystyczne cechy architektury pomorskiej leśniczówki

Dach dwuspadowy typowej pomorskiej leśniczówki, ze średniej wielkości okapami, jest pozbawiony naczółków, a kąt nachylenia połaci nieznacznie przekracza 45 stopni. W niektórych leśniczówkach można odnaleźć piękne drewniane detale. W większości przypadków występuje z charakterystyczny regularny rytm okien na dłuższych ścianach. Oryginalnie na jednym z dłuższych boków było zwykle pięć okien, a na przeciwnym – cztery okna i centralnie umieszczone wejście główne. Według opowieści leśniczych, charakterystyczne wejścia z boku, na ścianie szczytowej, dodano w późniejszych latach, aby oddzielić wejście do kancelarii od prywatnego mieszania leśniczego. Liczba okien w ścianach szczytowych jest różna, zwykle jednak więcej niż jedno okno pozwala na oświetlenie przestrzeni poddasza.

Historia leśniczówki
Emerytowany leśniczy opowiada o historii swojej dawnej leśniczówki

Ceglana bryła doskonale wpisuje się w zielone otoczenie. Budynkowi głównemu zwykle towarzyszy stodoła usytuowana prostopadle do leśniczówki oraz inne zabudowania gospodarcze. Działka jest zwykle otoczona drewnianym płotem. Usytuowanie budynków przypomina typowe dla Kaszub założenie zagrodowe. Budynki gospodarcze chronią dom i obejście przed śniegiem, wiatrem i deszczem.

Zabudowania gospodarcze przy leśniczówce
Zabudowania gospodarcze przy leśniczówce (Gołębiewo)

Budynek ceglanej leśniczówki jest zwykle podpiwniczony. W kamiennym cokole widać okna piwniczne, rozmieszczone w tym samym rytmie co okna parteru. W niektórych leśniczówkach wejście do piwnicy możliwe jest bezpośrednio z zewnątrz budynku.

Harmonia z naturą

Ceglana elewacja, prostopadle zlokalizowane kalenice dachów poszczególnych budynków, idealnie komponują się z zielenią. Wspaniały nastrój wprowadzają wielkie drzewa oraz tło lasu. Ważnym uzupełnieniem jest drewniane ogrodzenie, miejscami uzupełnione przez żywopłoty.

Drzewo, dom, samochód - właściwe proporcje
Architektura w harmonii z naturą – ceglana leśniczówka w towarzystwie wielkich drzew

Tagi:

Wszystkie Artykuły

Więcej Inspiracji

Dlaczego dom pasywny?
Inspiracje: polska architektura kolejowa
Rzut Domu Pasywnego

Komentarze

    1. Wnętrza tradycyjnych leśniczówek są dość ciasne – stosunkowo dużo niewielkich pomieszczeń. Dlatego nasze około 100 m kw. parteru i antresolę nowoczesnej leśniczówki zaprojektowaliśmy zupełnie inaczej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

fb